sekretariat@nauki.pl

Małżeństwo z niepłodnością – na co uważać?

Małżeństwo z niepłodnością – na co uważać?

W małżeństwie pojawia się wiele momentów kryzysowych, które są wyzwaniem dla obojga osób. Jednym z takich problemów jest sytuacja, w której okazuje się, że małżonkowie nie mogą mieć dzieci. Wtedy bardzo często dochodzi do załamania i skupiania pełnej uwagi na niepłodności. Trzeba jednak uważać, aby ta sytuacja nie stała się jednym łączącym elementem dla pary. 

W małżeństwie przychodzi prędzej czy później taki moment, w którym kobieta i mężczyzna decydują się na ciążę. Dla wielu osób chęć posiadania dziecka jest ogromna i jest to jedna z najważniejszych marzeń w życiu. Niestety zdarzają się momenty, kiedy jedno z małżonków nie jest zdolne do zapłodnienia. Powoduje to różnego rodzaju problemy w małżeństwie i skupienie całej uwagi na leczeniu niepłodności.  Czas w którym małżeństwo próbuje rozwiązać problem jest bardzo wyczerpujący i angażujący obydwie strony. Bardzo często małżonkowie nie skupiają się na niczym innym tylko na brak możliwości zajścia w ciążę. Lęk przed nie posiadaniem dziecka może doprowadzić do zachwiania jakości związku między małżonkami. Tutaj zostaje popełniony ogromny błąd, ponieważ trzeba w takiej kryzysowej sytuacji nie zapominać o drugiej osobie i nadal starać się pielęgnować swoją więź. Ważne jest wsparcie siebie nawzajem i uświadamianie, że to nie jest koniec świata. Trzeba uświadomić sobie, że nadal małżonkowie się kochają i w całej zaistniałej sytuacji powinni starać się, aby to uczucie nie zgasło. Utrzymanie swojego małżeństwa w czasie niepłodności wymaga jednak trochę wysiłku i na pewno chęci z obu stron. Małżonkowie powinni dużo rozmawiać ze sobą o swoich emocjach jakie odczuwają, wykazywać się wyrozumiałością, ale także poświęcić czas na rozmowę o sobie, swoich potrzebach czy wspólnych planach na przyszłość nie związanych z dzieckiem, które pomogą utrzymać jakąkolwiek nadzieję na lepszą przyszłość. Kolejnym ważnym aspektem jest seksualność. W trakcie starań o dziecko seks staje się obowiązkiem, wykonywanym w konkretnym celu i w konkretnym czasie. Stosunek, który nie prowadzi do zajścia w ciążę, kojarzony jest z nieudanym, co może powodować zniechęcenie do kontaktów seksualnych oraz do drugiej osoby. Należy pamiętać, że regularna dbałość o nasze kontakty romantyczne to dbałość o nasze zdrowie psychiczne oraz satysfakcję ze związku. Pomocne może się okazać umawianie się co jakiś czas na wyjścia czy wyjazdy, podczas których małżonkowie będą skupieni tylko na kontakcie i rozmowie ze sobą, odcinając myśli od codziennej sytuacji związanej z próbami zajścia w ciążę.  Następnym problemem, z którym musi zmierzyć się małżeństwo, jest opinia osób z otoczenia. Często zdarza się, że najbliższe osoby nie rozumieją lub nie akceptują tego co dzieje się u pary i pozwalają sobie na wiele niekomfortowych pytań i uwag. Małżonkowie muszą się liczyć się z licznymi rozmowami na ten temat i wspólnie obmyślić co będą odpowiadać i wzajemnie się wspierać, gdy jakaś rozmowa szczególnie będzie przytłaczająca. Widoczne na co dzień będą również inne rodziny z dziećmi, których widok też może być bardzo przygnębiający. Wszystkie nieprzyjemne i stresujące sytuacje, które zaczną się nawarstwiać trzeba omówić, a w sytuacji kiedy druga osoba lub bliscy nie są w stanie pomóc, trzeba rozważyć konsultację z psychologiem, który pomoże pozbierać myśli i skierować je w dobrą stronę.

Niepłodność to bardzo stresujący i przygnębiający problem, z którym małżeństwo musi się zmierzyć. Przede wszystkim w całej sytuacji należy pamiętać o drugiej osobie i wspólnym uczuciu, które łączy i pomaga przetrwać każdą trudną sprawę. Niepłodność to również nie jest moment, który powinien odbierać sens życia. Istnieje wiele możliwości alternatywnych, które małżeństwo może rozpatrzyć jak adopcja czy wykorzystanie swojego doświadczenia na działania na rzecz walki z niepłodnością, aby wspomóc osoby w podobnej sytuacji.